Yangın sprink sistemleri dünyanın her yerinde ve tüm yangın yönetmenliklerinde zorunlu koşulan olmazsa olmaz sistemlerdir.

Sanayi de ve otoparklarda zorunlu olan sistemler, son yıllarda hizmet binaları ile toplu konutlarda da zorunlu olarak kullanılmaya başlamıştır.

Sprink sistemlerinin yangın başlangıcında yangını söndürmeye etkisi oldukça etkin olduğu uygulamalarda ve yapılan testlerde görülmüştür.

Standartlara ve yönetmenliklere uygun imal edilmiş olan sprink sistemleri uygulandığı her alanda etkili bir söndürme özelliğine sahiptir. İtfaiyelerin en büyük destekçisi konumundadır.

Sprink sistemleri Yaş ve Kuru sistem olarak da kullanılmaktadır.

Sulu sprink sistemi yaş sistem olarak kullanılması durumunda tesisat içerisinde sürekli olarak basınçlı suyun bulunması demektir. Bu sistemde sprink başlığında mevcut olana cam tüpün kırılması ile birlikte bulunduğu alan a 12 m2 etkili söndürme yapmaktadır.

Kuru sistemde cam tüpün kırılması durumunda hat içerisindeki basıncın düşmesi ile hat vanasının uyarılması yöntemi ile vana açılır ve pompa yardımı ile o hat içerisine suyun pompalanması yöntemi ile yukarıda belirttiğimiz alana suyun ulaştırılması ve yangının bertaraf edilmesi sistemle mümkün olmaktadır.

Sulu söndürme sistemleri ancak katı tanıcılar için uygulanabilmektedir.